Вас вітає
КЗДО(ясла-садок)КТ№125КМР
Дудченко Олена Сергіївна
вчитель-логопед
Дата народження: 07.01.1972 року
Освіта: Бердянський державний педагогічний університет
Спеціальність: "Спеціальна освіта"
Професійна кваліфікація: Логопедія. Спеціальна психологія.
Напрямок роботи: "Моделювання зв'язного мовлення у дітей із загальним недорозвиненням мови прийомами мнемотехніки"
В даний час проблема розвитку мови стає особливо актуальною. Головною і характерною рисою сучасного суспільства є підміна живого людського спілкування залежністю від компьютора. Брак спілкування батьків зі своїми дітьми, ігнорування мовних труднощів лише збільшує число дошкільнят з вадами мови.
Особливу складність представляє розвиток зв'язного мовлення у дітей з ОНР, коли дітям буває важко не тільки докладно і послідовно розповідати необхідні лексико граматичні засоби для точного оформлення своїх висловлювань. Логопеду потрібно допомогти дитині заповнити нестачу мовних засобів і подолати труднощі планування монолога. Тому ця проблема є для мене сьогодні актуальною.
Необхідно навчити дітей зв'язно, послідовно, граматично правильно викладати свої думки, розповідати про різноманітні події з навколишнього життя. Одним з факторів, що полегшують процес становлення зв'язного мовлення є наочність. Розгляд предметів, картин допомагає дітям називати предмети, їх характерні ознаки, та виконаних з ними дій з ними. В якості другого допоміжного фактора можна виділити створення плану висловлювання, на значимість якого неодноразово вказував відомий психолог Л.С.Виготський. Він наголошував на важливості послідовного розміщення в попередньої схемою всіх конкретних елементів висловлювання.
Мнемотехніка
Мнемотехніка - система різних прийомів, що полегшують запам'ятовування і збільшують обсяг пам'яті шляхом утворення додаткових асоціацій, організація навчального процесу у вигляді гри. Використання мнемотехніки в даний час стає актуальним. Основний секрет мнемотехніки дуже простий і добре відомий. Коли людина в своїй уяві з'єднує кілька зорових образів, мозок фіксує цей взаємозв'язок. І в подальшому при пригадування по одному з образів цієї асоціації мозок відтворює всі раніше з'єднані образи. Добре відомо, що мова мозку - це образи. І, перш за все, зорові образи. Якщо звертатися до мозку на його мові, він виконає будь-які наші команди, наприклад, команду запам'ятати. Але де взяти такі програми, які дозволять нам спілкуватися з мозком і будуть кодувати телефони, дати, номера автомобілів на його образну мову? Мнемотехника є такою програмою. Вона складається з декількох десятків розумових операцій, завдяки яким вдається налагодити контакт з мозком і взяти під свідомий контроль деякі його функції, зокрема, функцію запам'ятовування. Використання прийомів мнемотехніки, сприяє збільшенню обсягу пам'яті. Все це досягається шляхом утворення асоціацій. Абстрактні об'єкти, факти замінюються образами. Більшості людей важко запам'ятати слова з невідомим, абстрактним значенням. Зазублена інформація, зникає з пам'яті через кілька днів. Для міцного і легкого запам'ятовування слід наповнити слово змістом (за допомогою прийомів мнемотехніки). Зв'язати його з конкретними яскравими зоровими образами, з сильними відчуттями. Прийоми мнемотехніки не вдосконалюються пам'ять, вона тільки полегшує запам'ятовування.